На 18 март педагогическият екип на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ село Антон изнесе мултидисциплинарен урок на тема: „Пейо Яворов – творецът и революционерът“, под мотото – „Аз сам не живея – горя!“ Урокът се състоя в музея на Яворов в град Чирпан и беше посветен на 110-годишнината от смъртта на поета. Участваха учениците от 4,5,6 и 7 клас, а учениците от 1, 2 и 3 клас бяха гости.
Събитието се състоя в конферентната зала на музея и започна с изпълнение на гайда на тракийски народни песни, изпълнени от Никола Стоев, преподавател по музика. Последваха мултимедийни презентации върху живота и творчеството на Пейо Яворов и презентации на табла върху революционната дейност и поезията му, изготвени и представени от ученици от 6 и 7 клас. Учениците от 4, 5, 6 и 7 клас бяха подготвили кратък рецитал по Яворови стихове на български и английски език.
Елица Димитрова, преподавател по изобразително изкуство и ученици от всички класове представиха множество талантливо нарисувани портрети на Пейо Яворов.
Обобщение в края на урока направи Вера Бойчева – учител по БЕЛ. Тя даде думата на уредника на Яворовия музей – Тодор Иванов, който увлекателно представи интересни, малко известни факти от живота на твореца и разказа за отношението на арменците към него. Г-н Иванов поздрави учениците за интереса и доброто представяне и подари две книги за Яворов на училищната библиотека.
Накрая всички участници в урока, учители и ученици, бяха поздравени от директора на училището – г-жа Радка Христова. Тя подари за спомен на уредника на музея романа на ученичката Анджела Лесова, издаден от училището.
Последва разглеждане експозицията на музея с личните вещи на Яворов.
Иновативният урок беше подготвен от екип преподаватели в прогимназиален етап, с координатор учителят по БЕЛ – Вера Бойчева.
След урока всички се поклониха пред паметника на поета в красивия парк на Чирпан.
Групата посети и най-стария манастир в Европа – „Свети Атанасий“ в село Златна ливада, който е основан от светеца. Всички имаха възможност да видят препис на Реймското евангелие, написано на кирилица и глаголица. Над него, в продължение на 200 години са се клели френските крале. То е наша национална гордост и ученици и учители с вълнение разлистиха страниците на тази реликва.
Манастирът и малката църквица към него имат изключителна притегателна сила и всички отнесоха от там, освен спомена за съприкосновението със святото място и дар от старозагорския митрополит – луксозно издание на преразказ за деца на Светото евангелие.
По пътя всички бяха впечатлени от великолепната природа и равните полета на Тракия.